Създадена, за да задоволи потребността от търговско и икономическо образование през втората половина на XIX век, Търговската гимназия става лидер в областта на икономическото образование и чрез своите възпитаници е фактор за просперитета на младата българска държава и нейното достойно присъствие на европейската икономическа сцена.
Подаване на документи за участие в прием на ученици по Наредба N10 от 01.09.2016 г. става от 3 до 7 юли 2020 г.
Вижте и професиите, които може да изберете:
Професия: “Системен програмист“
Една нова професия, чието търсене се обуславя от:
- бързото разпространение на компютърните технологии и необходимостта от сложен софтуер;
- информатизиране на всички сфери на икономиката и социалната сфера;
- бърз растеж в многообразието от компютърни архитектури, всяка от които изисква собствен слой основен софтуер.
Учениците ще получат компетентности за:
Програмиране на съвременни езици, логическо и алгоритмично мислене, умения за самостоятелна работа и работа в екип; приложения за мобилни устройства за всички популярни операционни системи; умения за WEB дизайн с HTML 5, CSS 3, JavaScript и готови платформи; създаване и управление на бази данни; компютърна графика и дизайн с Corel Draw и Adobe Photoshop; поддръжка и асемблиране на компютърни системи; изграждане и администриране на компютърни мрежи; хардуерна и софтуерна поддръжка.
Възможна реализация: Завършилите специалността могат да работят във всички направления на икономика на знанието. Позволява гъвкаво работно време, работа от разстояние за български и чуждестранни фирми и високо заплащане.
Форма на обучение: дневна
Интензивно изучаване на английски език.
Изходящо образователно равнище: Диплома за средно образование след завършен XII клас, ТРЕТА степен на професионална квалификация по професия „Системен програмист“ и европейско приложение към Свидетелството за професионална квалификация.
Професия: “Организатор Интернет приложения”
Обучението съответства на нарасналото търсене на специалисти, които наред с икономическите си познания, притежават компютърни умения, могат да използват модерни софтуерни продукти, владеят чужди езици. Завършилите специалността притежават задълбочени, профилирани и специализирани знания и умения в областта на приложенията на информационните технологии в бизнеса.
Учениците ще могат да:
- проектират, разработват и поддържат електронни продукти за решаване на разнообразни бизнес задачи;
- разработват програмен код с използване на подходящи алгоритми и структури от данни;
- създават динамични сайтове в Интернет;
- работят със системи за eлектронни разплащания;
- ползват различни търговски и банкови услуги в Интернет;
- вземат аргументирани решения в областта на информационните и комуникационни технологии и електронния бизнес;
- създават рекламни и печатни материали.
Възможна реализация: Завършилите специалността са подготвени да прилагат новите информационни технологии в различни области на икономиката – в маркетингови агенции, банки и застрахователни дружества, в търговията, транспорта, държавната администрация, като аналитици, проектанти, експерти, консултанти. Знанията и уменията позволяват успешно създаване на собстван бизнес.
Форма на обучение: дневна
Разширено изучаване на английски език.
Изходящо образователно равнище: Диплома за средно образование след завършен XII клас, ТРЕТА степен на професионална квалификация по изучаваната професия и европейско приложение към Свидетелството за професионална квалификация.
Обща брушура – http://priem.dtg-svishtov.com/priem.pdf