Женският национален отбор на България записа трета победа на европейското първенство, на което страната ни е домакин. Воденият от Иван Петков тим надигра Чехия с 3:0 (26:24, 25:12, 25:19) в мач от група В на надпреварата, изигран в зала „Колодрума“ в Пловдив.

Иван Петков

„Лъвиците“ остават втори в класирането с 10 точки (3 победи, 1 загуба), съперникът е на четвърта позиция с 6 точки (2 успеха, 3 поражения).

Утре (25 август) е последният двубой от груповата фаза за нашите момичета, които се изправят срещу Полша, в 20:30 часа. При победа с 3:0 или 3:1 гейма българките могат да спечелят първото място в групата.

Жана Тодоров

Иван Петков заложи в титулярния състав на Петя Баракова на мястото на Лора Китипова.

Елица Василева, Андреа Косаньова

Двубоят започна равностойно до 4:4. Елица Василева завърши хубава атака от зона 4 за 5:5. България поведе с 9:7. Емилия Димитрова атакува успешно и България поведе с 11:8. Емилия Димитрова отново атакува мощно за 12:9. Михаела Млейнкова атакува над блокадата и националките ни поведоха с 4 точки при 13:9. Йоанис Атанасопулос взе прекъсване за Чехия. Нася Димитрова направи 14:10. Блокада спря българската атака и Чехия намали до 16:17. Михаел Млейнкова успя да изравни с атака при 17:17. Гергана Димитрова се справи с двойна блокада за 18:17. Чехия поведе с 20:18 и Иван Петков взе прекъсване за България. Ас на Христина Вучкова и 20:20. Блокада на Нася Димитрова даде преднина на България при 21:20. Йоанис Атанасопулос взе второто си прекъсване за Чехия в първата част. Успешна атака „краче“ на Христина Вучкова – 22:21. Лора Китипова влезе в игра. Андреа Косаньова пусна технично топката и Чехия изравни при 23:23. Михаела Мленкова изведе чехкините до геймбол при 24:23. Елица Василева атакува безапелационно за 24:24. Ева Янева изпълни труден начален удар, а след това Елица Василева изведе България до геймбол при 25:24. Гергана Димитрова атакува успешно то зона 4 по диагонала и България спечели първата част с 26:24.

Волейболистките на България поведоха с 3:2 в началото на втората част. Елица Василева атакува мощно за 4:3. Атака в аут на Вероника Трънкова и 5:3 за България. Националките поведоха с 5 точки при 8:3. Йоанис Атанасопулос взе прекъсване за Чехия. Блокада на Нася Димитрова направи разликата 6 точки при 10:4. Елица Василева атакува по блокадата за 11:4. Блокада на Емилия Димитрова и 15:6. Йоанис Атанасопулос взе второто прекъсване за Чехия във втората част. Двойна блокада на Христина Вучкова и Елица Василева – 16:6. Емилия Димитрова игра с блокадата за 18:6. Елица Василева записа единична блокада за 19:7. Емилия Димитрова атакува мощно за 21:9. Ас на Емилия Димитрова – 23:9. Нася Димитрова изведе България до геймбол при 24:10. Атака на Нася Димитрова и 25:11 за България във втората част.

Елица Василева

Пайп на Гергана Димитрова даде преднина от 3:1 в началото на третата част. Двоен блок на Нася Димитрова и Петя Баракова – 5:2. „Краче“ на Нася Димитрова и 6:3 за България. Възпитаничките на Иван Петков поведоха с 10:5. Йоанис Атанасопулос взе прекъсване за Чехия. Емилия Димитрова атакува мощно за 11:7. Жана Тодорова вдигна топката Емилия Димитрова и тя игра хитро и технично с блокадата за 12:7. Блокада на Христина Вучкова – 13:7. Елица Василева атакува мощно от зона 4 по диагонала за 14:8. Чехия намали до 12:15 и Иван Петков взе прекъсване за България. Блокада на Петя Баракова и 18:12. Националките лесно стигнаха до 23:13. Чехкините намалиха до 17:23 и Иван Петков взе второто си прекъсване в гейма. Гергана Димитрова атакува мощно от зона 4 по диагонала и България стигна до мачбол при 24:17. Атака на Гергана Димитрова донесе успеха на България с 25:17 в третата част и в мача с 3:0 гейма.

Гергана Димитрова стана най-резултатна за България с 14 точки (2 блока, 40% ефективност в атака, 47% перфектно и 53% позитивно посрещане – +9). Емилия Димитрова (1 ас, 1 блок, 36% ефективност в атака, 35% перфектно и 46% позитивно посрещане – +9), Елица Василева (2 блока, 36% ефективност в атака, 35% перфектно и 46% позитивно посрещане – +6) и Нася Димитрова добавиха по 12 точки за България.

Габриела Оврошова се отчете с 9 точки за Чехия.

БЪЛГАРИЯ — ЧЕХИЯ 3:0 (26:24, 25:11, 25:19)
БЪЛГАРИЯ: Петя Баракова, Емилия Димитрова 12, Елица Василева 12, Гергана Димитрова 14, Нася Димитрова 12, Христина Вучкова 8  — Жана Тодорова-либеро (Лора Китипова, Мира Тодорова, Ева Янева, Александра Миланова)
Старши треньор: ИВАН ПЕТКОВ
ЧЕХИЯ: Катерина Валкова, Габриела Орвошова 9, Михаела Млейнкова 6, Андреа Косаньова 7, Вероника Трънкова 1, Павлина Шиманова 4 — Вероника Досталова-либеро (Петра Койдова 3, Барбора Пурхартова 1, Ева Свободова 1, Ева Ходанова, Адела Хевалиерова, симона Баюш 3)
Старши треньор: ЙОАНИС АТАНАСОПУЛОС.